32.9k views
13 votes
A 4-Pack of coffee drinks is $6.90.what is the cost per bottle.

User Wjin
by
8.2k points

2 Answers

0 votes

Answer:

$ 1.725

Explanation:

4 Pack of coffee = $ 6.90

1 Pack of coffee = $ 6.90 / 4 = $ 1.725

( The word per means " 1 " )

User Siddharth Bhansali
by
7.4k points
12 votes

Answer:

$1.73

Explanation:

To get the price of one bottle, set up a proportion.

let x = the price of one bottle

the numerator will be the price of the bottles and the denominator will be the number of bottles.

6.90 / 4 = x / 1

cross multiply: 6.90 = 4x

solve for x by dividing by 4 on both sides

6.90/4 = 4x / 4

x = 1.725, round up to $1.73

User Ahsan Khurshid
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories