166k views
5 votes
Diego pays $4.50 for 3 pound of bananas and 2 pounds of oranges. One pound of oranges costs $0.75 more than one pound of bananas. Let b represent the price per pound of bananas . which equation represents the situation, and what is the price per pound of each fruit?

Diego pays $4.50 for 3 pound of bananas and 2 pounds of oranges. One pound of oranges-example-1
User Santana
by
5.4k points

1 Answer

3 votes

Answer:

D. 3b + 2(b + 0.75) = 4.50; $0.60 per pound of bananas, $1.35 per pound of oranges

Explanation:

Price per pounds of bananas = b

Price per pound of oranges = b + $0.75

Diego buys:

3 pounds of bananas = 3(b) = 3b

2 pounds of oranges = 2(b + 0.75)

Amount paid by Diego is expressed as:

3b + 2(b + 0.75) = 4.50

To find the price per pound of each fruit, use the equation above to find the value of b:

3b + 2b + 1.50 = 4.50

Combine like terms

5b + 1.50 = 4.50

5b + 1.50 - 1.50 = 4.50 - 1.50

5b = 3

5b/5 = 3/5

b = 0.6

Price per pound of banana = b = $0.6

Price per pound of oranges = b + $0.75

Plug in the value of b

= $0.6 + $0.75

= $1.35

User Vlad Hudnitsky
by
6.2k points