Answer:
a. Equivalent units
Materials = Beginning inventory + Units started and completed + Ending Inventory
Units started and completed = Pounds started into production - Pounds in process
= 100,000 - 50,000 = 50,000
= 10,000 + 50,000 + (70% * 50,000)
= 95,000
Conversion
= 10,000 + 50,000 + (30% * 50,000)
= 75,000
b. Material Cost per equivalent unit = Material cost/ Equivalent material units
= (Beginning material cost + Cost during May) / 95,000
= (152,300 + 791,450)/95,000
= $9.93
Conversion cost per Equi unit = Conversion cost/ Equivalent Conversion units
= (63,300 + 348,100)/75,000
= $5.49
c. Cost of Ending WIP Material = Material ending WIP * Cost per equivalent unit
= (70% * 50,000) * 9.93
= $347,550
Cost of Ending WIP Conversion = Conversion ending WIP * Cost per equivalent unit
= (30% * 50,000) * 5.49
= $82,350
Total = 347,550 + 82,350 = $429,900
d. Units completed and transferred out = Beginning WIP inventory + Units started during May - Ending inventory
= 10,000 + 100,000 - 50,000
= 60,000
Materials cost transferred
= 60,000 *9.93
= $595,800
Conversion Cost transferred
= 60,000 * 5.49
= $329,400
Total = 595,800 + 329,400 = $925,200
e.
Beginning WIP inventory(152,300 + 63,300) $215,600
Current costs (791,450 + 348,100) $1,139,550
Total costs $1,355,150
Cost accounted:
Cost of units completed and transferred $925,200
Cost of ending work in process $429,900
Total costs accounted for $1,355,150