menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Kaylan wants to buy a box of Cheerios. The box contain 18oz for $3.64. What is the unit price?
asked
Dec 26, 2021
67.6k
views
5
votes
Kaylan wants to buy a box of Cheerios. The box contain 18oz for $3.64. What is the unit price?
Mathematics
middle-school
Adam Yost
asked
by
Adam Yost
5.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
What Unit price total sales divided by total units sold. So you do $3.64 divided by 18 which is $0.20
Ragebiswas
answered
Dec 27, 2021
by
Ragebiswas
5.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
I think it would be 0.20
3.64/18
Sorry if it’s wrong :(
FitzFish
answered
Jan 1, 2022
by
FitzFish
5.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.0m
questions
7.8m
answers
Other Questions
Solve for y in terms of x. 2/3y - 4 = x y = x + 6 y = -x + 4 y = -x + 6 y = x + 4
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Ten gallons of paint were poured into two containers of different sizes. Use one variable to express the amount poured into each container
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
What is the value of x? (-4) - x = 5
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org