67.6k views
5 votes
Kaylan wants to buy a box of Cheerios. The box contain 18oz for $3.64. What is the unit price?

User Adam Yost
by
5.2k points

2 Answers

3 votes
What Unit price total sales divided by total units sold. So you do $3.64 divided by 18 which is $0.20
User Ragebiswas
by
5.3k points
3 votes
I think it would be 0.20

3.64/18
Sorry if it’s wrong :(
User FitzFish
by
5.4k points