menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Kaylan wants to buy a box of Cheerios. The box contain 18oz for $3.64. What is the unit price?
asked
Dec 26, 2021
67.7k
views
5
votes
Kaylan wants to buy a box of Cheerios. The box contain 18oz for $3.64. What is the unit price?
Mathematics
middle-school
Adam Yost
asked
by
Adam Yost
7.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
What Unit price total sales divided by total units sold. So you do $3.64 divided by 18 which is $0.20
Ragebiswas
answered
Dec 27, 2021
by
Ragebiswas
7.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
I think it would be 0.20
3.64/18
Sorry if it’s wrong :(
FitzFish
answered
Jan 1, 2022
by
FitzFish
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.2m
questions
10.8m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org