31.3k views
0 votes
Pat purchases 2.5 pounds of jellybeans at $0.98 per pound. What was his change from $10.00? Explain your answer

1 Answer

5 votes

Answer:

6.52

Explanation:

10-3.48=6.52

10-(2.5+0.98)

User Lohit
by
6.1k points