232k views
3 votes
Alonso went to the market With $55 to buy eggs and sugar he knows he needs a package of 12 eggs that cost $2.75 after getting the eggs he wants to buy as much sugar as he can with his remaining money does sugar he likes comes in boxes that each cost $11.50

2 Answers

2 votes

Final answer:

Starting with $55, after Alonso buys his eggs for $2.75, he has $52.25 leftover. As each box of sugar is $11.50, we find that Alonso can afford to buy 4 boxes of sugar with his remaining money.

Step-by-step explanation:

Alonso began with $55 and first purchased eggs, which cost $2.75. To find out how much money Alonso has left to spend on sugar, we need to subtract the cost of eggs from his total money. So, $55 - $2.75 equals $52.25. Now, we know the cost of each sugar box is $11.50. To find out how many boxes Alonso can buy, we divide the money left after buying eggs by the price of one sugar box. Therefore, $52.25 / $11.50 equals 4.5434. Since Alonso cannot purchase a fraction of a box, he can buy 4 boxes of sugar and will have some money left.

Learn more about Consumer Math

User Branislav
by
8.4k points
5 votes

Given:

Alonso has total amount = $55

Cost of a package of 12 eggs = $2.75

Cost of sugar box = $11.50

To find:

The number of sugar boxes he can buy with the remaining money after buying a package of 12 eggs that cost $2.75.

Solution:

Let the number of sugar boxes he can buy be x.

Total cost of x sugar boxes = $11.50x

Total cost of x sugar boxes and a package of 12 eggs = $(11.50x + 2.75)

The total cost must be less than or equal to $55.


11.50x + 2.75\leq 55


11.50x\leq 55-2.75


11.50x\leq 52.25

Divide both sides by 11.50.


x\leq (52.25)/(11.50)


x\leq 4.54348

So, the greatest integer value of x is 4.

Therefore, he can buy 4 sugar boxes with his remaining money.

User KawishBit
by
8.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories