136k views
4 votes
Steam heated at constant pressure in a steam generator enters the first stage of a supercritical reheat cycle at 28 MPa, 5208C. Steam exiting the first-stage turbine at 6 MPa is reheated at constant pressure to 5008C. Each turbine stage has an isentropic efficiency of 78% while the pump has an isentropic efficiency of 82%. Saturated liquid exits the condenser that operates at constant pressure of 6 kPa. Determine the quality of the steam exiting the second stage of the turbine and the thermal efficiency.

User PLNech
by
7.5k points

1 Answer

3 votes

This question is incomplete, the complete question is;

Steam heated at constant pressure in a steam generator enters the first stage of a supercritical reheat cycle at 28 MPa, 520°C. Steam exiting the first-stage turbine at 6 MPa is reheated at constant pressure to 500°C. Each turbine stage has an isentropic efficiency of 78% while the pump has an isentropic efficiency of 82%. Saturated liquid exits the condenser that operates at constant pressure of 6 kPa.

Determine the quality of the steam exiting the second stage of the turbine and the thermal efficiency.

Answer:

- the quality of the steam exiting the second stage of the turbine is 0.9329

- the thermal efficiency is 36.05%

Step-by-step explanation:

get the properties of steam at pressure p1 = 28 MPa and temperature T2 = 520°C .

Specific enthalpy h1= 3192.3 kJ/kg

Specific entropy s1 = 5.9566 kJ/kg.K

Process 1 to 2s is isentropic expansion process in the turbine

S1 = S2s

get the enthalpy at state 2s at pressure p2 = 6 MPa and S2s = 5.9566 kJ/kg.K

h2s = 2822.2 kJ/kg

get the enthalpy at state 2 using isentropic turbine efficiency of the turbine. nT1 = (h1 - h2) / (h1 - h2s)

0.78 = (3192.3 - h2) / (3192.3 - 2822.2)

h2 = 2903.6 kJ/kg

get the enthalpy at state 3 at pressure p2 = p3 = 6 MPa and T3 = 500°C

h3 = 3422.2 kJ/kg

s3 = 6.8803 kJ/kg.K

Process 3 to 4s is isentropic expansion process in the turbine

S3 = S4s

get the enthalpy at state 4s at pressure p4s = p4 = 6 kPa and S4s = 6.8803 kJ/kg.K

h4s = 2118.8 kJ/kg

get the enthalpy at state 4 using isentropic turbine efficiency of the turbine. nT2 = (h3 - h4) / (h3 - h4s)

0.78 = (3422.2 - h4) / ( 3422.2 - 2118.8 )

h4 = 2405.5 kJ/kg

get the properties at pressure, p5 = 6 kPa

h5 = hf

= 151.53 kJ/kg

v5 = Vf

= 0.0010064 m³/kg

get the enthalpy at state 6 using isentropic pump efficiency of the turbine, at

p6 = p1 = 28 MPa

np = v5( p6 - p5) / (h6 - h5)

0.82 = ((0.0010064)( 28000 - 6)) / (h6 - 151.53)

h6 = 185.89 kJ/kg

Now to find the quality of the steam at the exit of the second stage of the turbine

At stat4, p4 = 6kPa

h4f = 151.53 kJ/kg

h4fg = 2415.9 kJ/kg

h4 = h4f + x4h4fg

2405.5 = 151.53 + (x4 (2415.9))

x4 = 0.9329

the quality of the steam exiting the second stage of the turbine is 0.9329

Also to find the efficiency of the power plant, we use the following equation;

n = Wnet / Qin

= (Wt1 + Wt2 - Wp) / (Q61 + Q23)

= [(h1 - h2) + (h3 - h4) - (h6 - h5)] / [(h1 - h6) + (h3 - h2)]

[(3192.3 - 2903.6) + (3422.2 - 2405.5) - (185.89 - 151.53)] / [(3192.3 - 185.89) + (3422.2 - 2903.6)]

= 0.3605

n = 36.05%

therefore the thermal efficiency is 36.05%

User ElConrado
by
6.8k points