Answer:
The probability that Archie will receive a grade higher than a B in the course is 0.2164.
Explanation:
We are given that Archie learns that 93% of past students who did not attend TA sessions received a grade of B or below in the course. Archie also learns that 11% of past students received a grade higher than B.
Let B = event that the student received a grade higher than B.
and T = event that the student discussion sessions with the TA.
So, P(B) = 0.11 and P(T) =
= 0.22
Also, the probability that the students who did not attend TA sessions received a grade of B or below in the course = P(B'/T') = P(not B/not T) = 0.92
Now, we have to find the probability that Archie will receive a grade higher than a B in the course given he attended the discussion sessions with the TA = P(B/T)
As we know that the conditional probability formula is given by;
P(B/T) =
Now, as it is given that P(not B/not T) = 0.92
So,



= 0.7176
Also,

= 1 - 0.7176 = 0.2824
Now, the formula for
is given by;

0.2824 = 0.11 + 0.22 -

= 0.33 - 0.2824 = 0.0476
Now, the required probability P(B/T) =
=
= 0.2164
Hence, the probability that Archie will receive a grade higher than a B in the course is 0.2164.