207k views
1 vote
Cranberry juice costs $6.30 per quart and apple juice costs $3.60 per quart. Terrence wants to make a cranberry-apple juice mixture that costs $4.50 per quart. He wants to know how many quarts q of cranberry juice he should mix with 4 quarts of apple juice. Which equation below represents the situation

User Pavlonator
by
5.2k points

1 Answer

2 votes

Answer:

D. 6.30q + 14.40 = 4.50(q + 4)

Explanation:

Which equation below represents the situation

A. 3.60(q – 4) + 25.20 = 4.50q

B. 3.60q + 25.20 = 4.50(q + 4)

C. 6.30(q – 4) + 14.40 = 4.50q

D. 6.30q + 14.40 = 4.50(q + 4)

Cost of Cranberry juice = $6.30 per quart

Cost of apple juice = $3.60 per quart.

Let

Cost of q quarts of Cranberry juice = $ 6.30q

Cost of 4 quarts of apple juice = $3.60×4= $ 14.40

Total quarts of cranberry-apple juice mixture = q+4

Terrence wants to make a cranberry-apple juice mixture that costs $4.50 per quart

Total revenue = price × quantity

= $4.50(q+4) (1)

Total cost of the mixture = Cost of q quarts of cranberry juice + cost of 4 quarts of apple juice.

= 6.30q + 14.40 (2)

Equate both equations

$4.50(q+4) = 6.30q + 14.40

It can also be written as

6.30q + 14.40 = 4.50(q + 4)

The correct answer is

D. 6.30q + 14.40 = 4.50(q + 4)

User Zhang Chao
by
5.5k points