Answer:
10%
Explanation:
Using the data provided we are given the total number of people surveyed, which means we need to now find the total number of males that are not in favor of a five-day workweek. We do this by using the total of male participants and subtracting the number of male participants that are in favor of a five-day workweek
1800 (total) - 1200 (in favor) = 600
Now we know that 600 male participants are not in favor of a five-day workweek. Now we divide this number by the total amount of participants (both male and female) in order to find the percentage.
600 / 6000 = 0.1
0.1 * 100 = 10% ... multiply by 100 to get percentage.
Therefore only 10% of male participants are not in favor of a five-day workweek.