Answer:
(b) x > 26 cookies
Explanation:
The selling price of 1 super-sized cookie, S.P.=$1.50
Let a batch have x cookies.
So, the selling price of x cookies=1.5x
The expences in making one batch of cookies=$10
So, net profit = 1.5x-10
The given inequality to model this is 1.5x - 10 > y, That means the profit for one batch is greater than y.
As she wants to make a profit of at least $30, so for this condition, the value of y is 30.
Now, the given inequality become,




As x is the number of cookies, so, it can't have a fractional value. This can be written as
or

So, she has to sell more than 26 cookies to make a profit of at least $30.
Hence, option (b) is correct.