Answer:
3 pizzas
24 slices.
Explanation:
Given:
Delivery fee = $7.50
Charges per pizza = $14
Total money available with Jacque = $60
Number of slices in one pizza = 8
To find:
The number of pizzas,
that Jacque can buy and
The number of slices, that Jacque can afford.
Solution:
Cost of one pizza = $14
Cost of
pizzas = $14
![* P](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/iwlp1tpey6b0u5warg5bkyqdxi4psw4xhz.png)
Out of total money of $60, $7.50 will be used as delivery charge.
Therefore, money that can be used for buying pizza = $60 - $7.50 = $52.50
Now, the money available must be greater than or equal to the cost of
pizzas:
i.e. $52.50
![\$14P](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/64btld1qblubh9msun02gdo6qim8eiy8ea.png)
![\Rightarrow P = 3](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/qsmtz6taqgnk6gbdt9111btyy03mexuruy.png)
A maximum of 3 pizzas can be bought.
Number of slices that Jacque can afford = 3
8 = 24 slices