114k views
5 votes
How long will it take a cyclist to accelerate to 12 m/s starting from rest if he rides with an average acceleration of 1.2 m/s^2?

"using acceleration formula"

1 Answer

3 votes

Answer:

The cyclist takes 10 seconds to accelerate to 12 m/s.

Step-by-step explanation:

Constant Acceleration Motion

It's a type of motion in which the velocity of an object changes by an equal amount in every equal period of time.

Being a the constant acceleration, vo the initial speed, vf the final speed, and t the time, the following relation applies:


v_f=v_o+at

Solving for t:


\displaystyle t=(v_f-v_o)/(a)

The cyclist starts from rest (vo=0) and moves at vf=12 m/s with an acceleration
a=1.2\ m/s^2.

Calculate the time:


\displaystyle t=(12-0)/(1.2)


\displaystyle t=(12)/(1.2)


\boxed{t=10\ sec}

The cyclist takes 10 seconds to accelerate to 12 m/s.

User Christian V
by
7.2k points