160k views
0 votes
Justin bought 40 packs of baseball cards for a discounted price of $64 if he sells 10 packs of baseball cards to a friend at cost how much should he charge?

User Paige
by
4.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:

16$

Explanation:

$64/40packs=$1.6 per pack

1.6 × 10 packs =16$

User CookieOfFortune
by
5.2k points