173k views
5 votes
A 300-g package of pepperoni costs $4.29.

a) What is the cost per 100 g?

b) How much would 1 kg cost?

c) How much pepperoni could you buy with $20?

User Pedia
by
5.0k points

1 Answer

2 votes

Answer:

a. $1.43 per 100 gram

b. $10.43 for a kilogram (1000 grams)

c. 1 kilogram and 398 grams, or 1398 grams

Explanation:

User Dombi Bence
by
5.6k points