103k views
5 votes
At grocery mart,apples are on sale 6 apples for $3.54. find the unit cost?​

2 Answers

3 votes

Answer:

0.59 or .59

Explanation:

3.54 divided by 6

User Rubens
by
5.7k points
0 votes

Answer:

$.59 per apple

Explanation:

The unit cost is the price divided by the number of items

3.54 / 6

.59

$.59 per apple

User Wakim
by
5.3k points