196k views
4 votes
Matthew filled up his with gas for a total of $22.54. He noticed he purchased 9.2 gallons of gas. What is the price of 1 gallon of gas?

2 Answers

3 votes
The answer is 2.45 gallon.
User Shanaka
by
8.2k points
3 votes

Answer:

$2.45 per gallon

Explanation:

Divide to find the answer:

22.54 / 9.2 = 2.45

User Tachy
by
7.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories