77.0k views
1 vote
2 ton of rocks cost $2,920.00. What is the price per pound?

User Noy Gafni
by
8.0k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$0.73 per pound

Explanation:

2920 divided by 4000 (2 tons is 4000 pounds) equals 0.73

User Mezoo
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.