77.0k views
1 vote
2 ton of rocks cost $2,920.00. What is the price per pound?

User Noy Gafni
by
4.4k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$0.73 per pound

Explanation:

2920 divided by 4000 (2 tons is 4000 pounds) equals 0.73

User Mezoo
by
4.8k points