Answer:

Explanation:
Cost of 1 ticket = $5.50
Total number of children who brought tickets = c
Total number of adults who bought tickets = a
Amount earned from selling tickets to children = 5.50 c
Amount earned from selling tickets to adults = 5.50 a
Therefore,
Total money earned by the company from the sale of tickets =
