207k views
16 votes
At a store, Susan selected a pumpkin that weighed 47.2 ounces.

Pumpkins cost $1.80 per pound.
There are 16 ounces in 1 pound.
How much did Susan’s pumpkin cost?

User ShanjayG
by
4.6k points

1 Answer

14 votes
$3.60 but There is so extra ounces but not enough to make 16 so I put it to extra change make it like four dollars I guess that’s what I would write on a test if I was doing it
User Webbower
by
4.9k points