138k views
3 votes
How far will a 50 N crate be moved if 500 J of work are accomplished?

User Anil Talla
by
6.7k points

1 Answer

4 votes
Formula: F=w*d => d=F/w
Since F=500j, w=50N
=>d= 500/50=10m
So, D=10m
User Hinesh Patel
by
7.0k points