194k views
5 votes
A shopping cart given an initial velocity of 2.0 m/s undergoes a constant acceleration to a velocity of 13 m/s. What is the magnitude of the carts acceleration if the time is 4.0?

Also if your really smart and have instagram please dm imaswagmeal and help me pls

User Drmuelr
by
6.6k points

1 Answer

3 votes

Answer:

The acceleration is a = 2.75 [m/s^2]

Step-by-step explanation:

In order to solve this problem we must use kinematics equations.


v_(f) = v_(i) + a*t\\

where:

Vf = final velocity = 13 [m/s]

Vi = initial velocity = 2 [m/s]

a = acceleration [m/s^2]

t = time = 4 [s]

Now replacing:

13 = 2 + (4*a)

(13 - 2) = 4*a

a = 2.75 [m/s^2]

User OkyDokyman
by
7.1k points