Answer:
i don't know what the equation would be but hope this helped! 1.72 for each pencil
Explanation:
9 - 3.85 = 5.15
5.15/3 = 1.72 for each pencil
About $1.72 per pencil
1. 9-3.85 = 5.15
2. 5.15/3 = 1.71 2/3 (1.7166666667)
3. $1.72/pencil
6.5m questions
8.7m answers