114k views
4 votes
How many lead (Pb) atoms are in a 5.32 g sample of pure lead?

1 Answer

4 votes

Answer:

1.55×10²² molecules.

Step-by-step explanation:

We'll begin by calculating the number of mole in 5.32 g of pure lead (Pb). This can be obtained as follow:

Mass of Pb = 5.32 g

Molar mass of Pb = 207 g/mol

Mole of Pb =?

Mole = mass /molar mass

Mole of Pb = 5.32/207

Mole of Pb = 0.0257 mole

Finally, we shall determine the number of molecules in 0.0257 mole of Pb. This can be obtained as follow:

From Avogadro's hypothesis,

I mole of Pb contains 6.02×10²³ molecules.

Therefore, 0.0257 mole will contain = 0.0257 × 6.02×10²³ = 1.55×10²² molecules.

Therefore, 5.32 g of pure lead (Pb) contains 1.55×10²² molecules.

User Gmoney
by
7.6k points