192k views
5 votes
The student council is selling a dozen donuts for $15. what is the unit cost?

User Burunoh
by
5.0k points

2 Answers

2 votes

Answer:

$1.25.

Explanation:

15/12 = $1.25

User DivinusVox
by
5.2k points
4 votes

Answer:

$1.25

Explanation:

15 divided by a dozen (12) is 1.25

Have a great day!

User MSpreij
by
5.8k points