192k views
5 votes
The student council is selling a dozen donuts for $15. what is the unit cost?

User Burunoh
by
7.4k points

2 Answers

2 votes

Answer:

$1.25.

Explanation:

15/12 = $1.25

User DivinusVox
by
8.2k points
4 votes

Answer:

$1.25

Explanation:

15 divided by a dozen (12) is 1.25

Have a great day!

User MSpreij
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories