78.2k views
25 votes
4.80 for 16 ounces of cereal how much did i spend per ounce?

User Uberto
by
4.7k points

1 Answer

10 votes

Answer:

0.3 per ounce

4.80 / 16 = 0.3

0.3 × 16 = 4.80

User Neal Ahluvalia
by
4.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.