229k views
5 votes
A market buys mixed nuts at $12.25 per pound. They markdown the mixed nuts 12%. What is the price per pound for the mixed nuts with the discount?

2 Answers

1 vote

Answer:

Explanation:

Shiredddddd

User Chuck P
by
5.4k points
2 votes

Answer:

the answer is £1.47

Explanation:

on a calculator time's your number by 0.12 and that's how you found your answer

User The Scrum Meister
by
6.1k points