87.6k views
2 votes
5 stars if correct!! HELP FAST PLEASE!!!

5 stars if correct!! HELP FAST PLEASE!!!-example-1
User Djhocking
by
4.6k points

2 Answers

2 votes

Answer:

1 banana = + $0.25

2 bananas = + $0.50

Explanation:

If it is increasing %0.50 for every 2 bananas then that also means it's increasing $0.25 for every 1 banana.

User Samantha Adrichem
by
5.0k points
4 votes

Answer:

1 banana = 0.25

Explanation:

Find the proportion. Simply divide the cost from the amount of bananas given:

0.50/2 = 0.25

1.00/4 = 0.25

1.50/6 = 0.25

$0.25 is the cost per banana, and is your proportion.

~

User Hiba
by
4.8k points