24.4k views
0 votes
At the movie theatre's a medium, 44 oz., coke costs $8.80. What is the price per ounce?

User JBE
by
8.1k points

1 Answer

1 vote

2 cents per ounce.

Work

$8.80 divided by 44

User Piedar
by
8.0k points