Answer:
(a) Straight-line $ $
straight line depreciation expense = $109,200 / 7 = $15,600
depreciation expense 2020 = $15,600 x 7/12 = $9,100
depreciation expense 2020 = $15,600
(b) Units-of-output $ $
depreciation expense per unit of output = $109,200 / 728,000 = $0.15 per unit
depreciation expense 2020 = $0.15 x 60,500 = $9,075
depreciation expense 2020 = $0.15 x 52,800 = $7,920
(c) Working hours $ $
depreciation expense per working hour = $109,200 / 54,600 = $2 per working hour
depreciation expense 2020 = $2 x 6,600 = $13,200
depreciation expense 2020 = $2 x 6,050 = $12,100
(d) Sum-of-the-years'-digits
total years = 7 + 6 + 5 + 4 + 3 + 2 + 1 = 28
depreciation expense 2020 = $109,200 x 7/28 x 7/12 = $15,925
depreciation expense 2021 = ($27,300 - $15,925) + (109,200 x 6/28 x 7/12) = $25,025
(e) Double-declining-balance (twice the straight-line rate)
depreciation expense 2020 = $119,700 x 2/7 x 7/12 = $19,950
depreciation expense 2021 = ($34,200 - $19,950) + ($85,500 x 2/7 x 7/12) = $28,500
Step-by-step explanation:
depreciable value = $119,700 - $10,500 = $109,200
useful life = 7 years
working hours = 54,600
production = 728,000 units