98.0k views
1 vote
A tube of toothpaste is marked $3.92 for 8 ounces. What is the price per ounce?

User Ryan McCue
by
5.8k points

2 Answers

3 votes

Answer:

$0.49 hope this helps you out

User Rodrigo Gama
by
5.6k points
2 votes
find one ounce $3.92/8=$0.49
$0.49 per ounce
User Synctrex
by
4.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.