Answer:
a. For each oven, how many pizzas does Pepe have to sell per hour to avoid losing money on oven operating costs?
- for type A oven, Pepe must sell $40 / $9 = 4.44 ≈ 5 pizzas per hour
- for type B oven, Pepe must sell $50 / $9 = 5.56 ≈ 6 pizzas per hour
b. At max operating capacity, what are the break even sales quantities?
- break even point for type A oven = $20,000 / $7 = 2,857.14 ≈ 2,858 pizzas
- break even point for type A oven = $30,000 / $7.75 = 3,870.97 ≈ 3,871 pizzas
c. At max operating capacity, how many pizzas must Pepe sell for Oven B to be preferred to Oven A?
d. At what operating capacity (in pizzas per hour) would Oven B have to be used at to be more profitable per unit sold (ignoring fixed costs)?
Step-by-step explanation:
Cost analysis for oven type A:
ingredients and labor per pizza = $5 per pizza
price of pizza - ingredients and labor = $14 - $5 = $9
variable overhead = $40 / 20 = $2 per pizza
total contribution margin = $7 per pizza
fixed costs = $20,000
Cost analysis for oven type B:
ingredients and labor per pizza = $5 per pizza
ingredients and labor per pizza = $9 per pizza
variable overhead = $50 / 40 = $1.25 per pizza
total contribution margin = $7.75 per pizza
fixed costs = $30,000
7x - 20,000 = 7.75x - 30,000
10,000 = 0.75x
x = 10,000 / 0.75 = 13,333.33 ≈ 13,334 pizzas
(13,334 x $7) - $20,000 = $73,338
(13,334 x $7.75) - $30,000 = $73,338.50
50/x = 40/20
50/x = 2
x = 50 / 2 = 25
operating costs at 25 pizzas per hour = $50 + ($5 x 25) = $175
average operating cost per unit = $175 / 25 = $7
since oven B must be more profitable, then you must sell at least 26 pizzas:
operating costs at 26 pizzas per hour = $50 + ($5 x 26) = $180
average operating cost per unit = $180 / 26 = $6.92