155k views
2 votes
What volume would be occupied by 7.75 g of a substance with a density of 1.71 g/cm3?

User Pagan
by
6.6k points

1 Answer

3 votes

Answer:

The answer is 4.53 mL

Step-by-step explanation:

The volume of a substance when given the density and mass can be found by using the formula


volume = (mass)/(density) \\

From the question

mass = 7.75 g

density = 1.71 g/cm³

We have


volume = (7.75)/(1.71) \\ = 4.53216374...

We have the final answer as

4.53 mL

Hope this helps you

User Woshitom
by
7.1k points