110k views
0 votes
A car traveling at a velocity of 40 m/s accelerates at 5 m/s/s for 10 seconds. What is the car's final velocity?

User Olivvv
by
7.3k points

1 Answer

5 votes

Answer:

The answer is 90 m/s

Step-by-step explanation:

To find the final velocity of an object given it's initial velocity , time taken and it's acceleration we use the formula

v = u + at

where

v is the final velocity

u is the initial velocity

t is the time taken

a is the acceleration

From the question

u = 40 m/s

t = 10s

a = 5 m/s²

We have

v = 40 + 5(10) = 40 + 50

We have the final answer as

90 m/s

Hope this helps you

User Reda Drissi
by
7.1k points