139k views
0 votes
A company has two products: standard and deluxe. The company expects to produce 43,681 Standard units and 39,390 Deluxe units. It uses activity-based costing and has prepared the following analysis showing budgeted cost and cost driver activity for each of its three activity cost pools. Budgeted Activity of Cost Driver Budgeted Standard Deluxe OH Cost $ 93,000 2,500 Purchases 5,250 Purchases Activity 1: Purchasing Activity 2: Designing $ 92,000 4,500 Designs 5,500 Designs Activity 3: Shipping $ 87,000 3,000 Orders 2,800 Orders

Required: Make a Job Cost Sheet for the Standard Units.

User Alok Save
by
5.4k points

1 Answer

3 votes

Answer:

The following information was missing, so I looked it up:

  • Direct materials for standard units = $6,940 / 43,681 units = $0.1589
  • Direct labor for standard units = $7,738 / 43,681 units = $0.1771

Budgeted OC Standard Deluxe

Purchasing $93,000 2,500 5,250

cost per purchase $12 $30,000 $63,000

Designing $92,000 4,500 5,500

cost per design $9.20 $41,400 $50,600

Shipping $87,000 3,000 2,800

cost per order $15 $45,000 $42,000

Job cost sheet for standard units

Cost per unit Total costs (43,681 units)

Direct materials per unit $0.1587 $6,940

Direct labor per unit $0.1770 $7,738

Purchase costs $0.6866 $30,000

Design costs $0.9476 $41,400

Shipping costs $1.0301 $45,000

Total $3 $131,078

User LostMyGlasses
by
5.9k points