103k views
0 votes
In 3.3.

A carpenter finds that if she charges p dollars for a chair, she sells 600 - 3p of them each year.

in 3.3.

(a) At what price will she price herself out of the market, that is, have no customers at all?

en 3.3

X

X

T

She prices herself out of the market if she charges $200

for a chair.

3.3.

(b) How much should she charge to maximize her annual revenue?

n 3.3.

in 3.3.

She should charge $

to maximize her annual revenue,

Click if you would like to Show Work for this question: Open Show Work

n 3.3.

n 3.3

SHOW HINT

n 3.3

n 3.3,

LINK TO TEXT

Study

User Gulnaz
by
7.5k points

1 Answer

1 vote

Answer:

Price(P) = $200

Maximum charge = 200

Explanation:

Given:

Sales = 600 - 3p

Number of customer = 0

Find:

Price(P)

So,

600 - 3p = 0

3p = 600

Price(P) = $200

Revenue = [600 - 3p]p

600p - 3p²

Maximum charge = 200

User Friesgaard
by
8.2k points