75.5k views
2 votes
Frank buys p ponds or oranges for $2.29 per pound and the same number of pounds of apples for $1.69 per pound. What does the expression 2.99p+1.69p repres

1 Answer

1 vote

Answer:

Cost price of buying p pounds of oranges and apples.

Explanation:

Cost price is the total amount incurred in procuring a particular commodity. It is usually calculated by taking the cost of each product and the number of products bought.

In this problem;

Cost price of Oranges = Number of pounds of oranges x cost per pound of orange

Cost price of Oranges = p x $2.29 = $2.29p

Cost price of Apples = Number of pounds of Apples x cost per pound of apples

Cost price of Apples = p x $1.69 = $1.69p

The total cost of purchasing orange + apples = 2.29p + 1.69p

So, 2.29p + 1.69p represents the total cost of purchasing apples and oranges.

User Feiiiiii
by
5.6k points