207k views
1 vote
Which is the better buy : Brand X green beans costing 1.49 for 8 oz or Brand Z that costs 2.12 for 12 oz ?​

User Petrusion
by
5.2k points

2 Answers

4 votes

Answer:

The better buy is:

$2.12 for 12 oz.

Explanation:

$1.49 / 8oz = $0.18625/1oz

$2.12 / 12oz = 0.17667/oz

0.17667 < 0.18625

then:

the better buy is:

$2.12 for 12 oz

User Rekshino
by
5.8k points
4 votes
Brand Z is the better buy
User Tcarobruce
by
6.0k points