185k views
1 vote
Pedro is pushing the car with a force of 300 N. A car moved a distance of 7m. Compute the work done by pedro

1 Answer

4 votes

Answer:

W = 2100 [J]

Step-by-step explanation:

We must remember that work is defined as the product of force by the distance traveled.

W = F*d

where:

W = work [Joules]

F = force = 300 [N]

distance = 7 [m]

Now replacing:

W = 300*7

W = 2100 [J]

User Slizb
by
7.0k points