Answer:
The answer is 0.95 L
Step-by-step explanation:
In order to find the volume when the pressure is changed to 5.30 atm we use Boyle's law which is

where
P1 is the initial pressure
P2 is the final pressure
V1 is the initial volume
V2 is the final volume
Since we are finding the final volume

From the question
P1 = 2.82 atm
V1 = 1.79 L
P2 = 5.30 atm
So we have

We have the final answer as
0.95 L
Hope this helps you