NH₄Cl (s) ⇔ NH₃ (g) + HCl (g)
Δn = 2 (gas only)
R = 0.082
T = 427 + 273 = 700 K
4.8 = Kc (0.082 x 700)²
Kc = 1.45 x 10⁻³
7.9m questions
10.6m answers