15.6k views
5 votes
A ball initially rolling at 10 m/s comes to a stop in 25 seconds. Assuming the ball hass uniform deceleration,

how far does it travel during this time interval PLS HURRY

1 Answer

3 votes

Answer:

x = 125 [m]

Step-by-step explanation:

To solve this problem we must use the following kinematics equations.


v_(f) = v_(i) - (a*t)

where:

Vf = final velocity = 0

Vi = initial velocity = 10 [m/s]

t = time = 25 [s]

a = acceleration [m/s2]

Note: the negative sign of the last term of the equation means that the speed decreases, that is, the body slows down.

Now replacing:

0 = 10 - (a*25)

a = 0.4 [m/s^2]

Now we must find the displacement value with the following equation and with the acceleration value found.


v_(f) ^(2) = v_(i) ^(2)-(2*a*x)

where:

x = displacement [m]

(10)^2 = 2*0.4*x

x = 125 [m]

User Rachel D Roy
by
7.4k points