29.9k views
2 votes
An object with a mass of 7kg is observed to accelerate at the rate of 29m/s2 what’s the acceleration

User Janen R
by
6.6k points

1 Answer

1 vote

Answer:

Acceleration = 29 m/s^2, Force = 203 N

Step-by-step explanation:

The acceleration is given to you in the problem.

If you're trying to find the force and not acceleration:

1. Find the equation for force.

F = ma

2. Plug in what has been given to you in the problem.

F = 7kg × 29m/s^2

F = 203 N

Remember:

Newton = kg × m/s^2

User Vishal Modi
by
6.9k points