229k views
1 vote
The marked price of a watch in a shop is Rs.6,000.If 10% is given as discount,how much does a customer have to pay?​

User Jlaceda
by
7.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

M.P=Rs.6000

Sales tax=10%

S.P including sales tax=6000+

100

10

×600

⇒6000+600=Rs.6600

Discount=15%

∴ S.P after discount=6600−15%of6600

⇒6600−

100

15

×6600

⇒6600−990=Rs.5610

User Hichame Yessou
by
7.3k points