Answer:
Cost of 1 case of oranges is $ 15 and cost of 1 case of grapefruits is $ 20
(Cost of 1 case of oranges and 1 case of grapefruits altogether equal to
)
Explanation:
Let cost of 1 case of oranges be
and cost of 1 case of grapefruits be
![\$y](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/middle-school/vbxof76zwstwu0w39zn43y65o9qo550rsc.png)
As cost of 5 cases of oranges and 8 cases of grapefruit is $235,
...(i)
As cost of 3 cases of oranges and 2 cases of grapefruit is $85,
...(ii)
Multiply equation (ii) by
![-4](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/middle-school/q6bxjfit4xepf3bw22342bb5j36t4w3w5u.png)
...(iii)
Add (i) and (iii)
![-7x=235-340\\-7x=-105\\x=(-105)/(-7)\\ =15](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/go8bzvhmowu2tb8qkp1ah9waoetpaicy8n.png)
Put
in (i)
![5(15)+8y=235\\75+8y=235\\8y=235-75\\8y=160\\y=(160)/(8)=20](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/dzq4s6wiqwdsmgx37lmimlewl40vfzsv2q.png)
So,
Cost of 1 case of oranges is $ 15 and cost of 1 case of grapefruits is $ 20
Therefore,
Cost of 1 case of oranges and 1 case of grapefruits altogether equal to
![15+20=\$35](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/5do3hljatyvwdoev49okl4d0u98encfpmq.png)