148k views
3 votes
The marching band sells cases of oranges and grapefruit for a fundraiser. Shakira sells 5 cases of oranges and 8 cases of grapefruit for $235. Jeff sells 3 cases of oranges and 2 cases of grapefruit for $85. How much would 1 case of each fruit cost altogether?

User Alasha
by
4.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Cost of 1 case of oranges is $ 15 and cost of 1 case of grapefruits is $ 20

(Cost of 1 case of oranges and 1 case of grapefruits altogether equal to
15+20=\$35)

Explanation:

Let cost of 1 case of oranges be
\$x and cost of 1 case of grapefruits be
\$y

As cost of 5 cases of oranges and 8 cases of grapefruit is $235,


5x+8y=235 ...(i)

As cost of 3 cases of oranges and 2 cases of grapefruit is $85,


3x+2y=85 ...(ii)

Multiply equation (ii) by
-4


-12x-8y=-340 ...(iii)

Add (i) and (iii)


-7x=235-340\\-7x=-105\\x=(-105)/(-7)\\ =15

Put
x=15 in (i)


5(15)+8y=235\\75+8y=235\\8y=235-75\\8y=160\\y=(160)/(8)=20

So,

Cost of 1 case of oranges is $ 15 and cost of 1 case of grapefruits is $ 20

Therefore,

Cost of 1 case of oranges and 1 case of grapefruits altogether equal to
15+20=\$35

User Charles Harris
by
5.8k points