71.7k views
4 votes
3 pounds of steak costs $21. What is the unit rate for the steak

2 Answers

6 votes
$21 for 3 pounds of steak the rate would be 7 because 21/3= 7
User Leszek
by
5.0k points
2 votes

Answer:

Unit rate for the stake is 7$.

Explanation:

You can do a chart to help you.

Steak : Cost

3 : $21

2 : $14

1 : $7 Here's your unit rate.

I hope this helps :)

User Pontus Ullgren
by
5.4k points