menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Kelly walks 5 km to school. It takes her 1.5 hours. Calculate her speed in m/s
asked
May 10, 2023
195k
views
22
votes
Kelly walks 5 km to school. It takes her 1.5 hours. Calculate her speed in m/s
Physics
high-school
Suresh Chaudhary
asked
by
Suresh Chaudhary
6.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
Kelly walks 5km.
1 km = 1000m.
5x1000 = 5000meters
1.5h = 90minutes
90miX60 = 5400s
10m/54s
And so on
Gary Russell
answered
May 17, 2023
by
Gary Russell
6.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.8m
questions
10.4m
answers
Other Questions
At sea level, water boils at 100 degrees celcius and methane boiled at -161 degrees celcius. Which of these substances has a stronger force of attraction between its particles? Explain your answer
A snowball is launched horizontally from the top of a building at v = 16.9 m/s. If it lands d = 44 meters from the bottom, how high (in m) was the building?
What type of rock is the Haystack rock (igneous, Metamorphic, or Sedimentary)
what is a device that transforms thermal energy to mechanical energy
How many light sources do you know Pls list them
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org