152k views
3 votes
Find the unit rate. $7.96 for 4 pounds

User Mendhak
by
4.9k points

1 Answer

7 votes

Answer:

$1.99 per lb

Explanation:

Take the dollar amount and divide by the number of pounds

$7.96 / 4 lbs

$1.99 per lb

User Tri Dawn
by
5.3k points