Answer: A. $5 × 25
Explanation:
Given the following :
Number of cartons of specialty paper ordered = 24 cartons
Regular price for a carton = $6.88
Discount given off each carton = $1.75
Hence,
Discounted price per carton = $(6.88 - 1.75) = $5.13
Actual amount to be paid for the order :
Discounted price * number of cartons to be ordered
$5.13 * 24
Hence, a reasonable estimate will be :
$5.13 = $5( nearest whole number)
24 can be rounded to 25 (this covers for the $0.13 on the discounted cost per carton)
Reasonable estimate :
$5 × 25